5. čakra

krčná - Višuddha

piata čakra modrá čakra
Farba: modrá
Živel: éter
Endokrinná žľaza: štítna žľaza

Krčná čakra je prvou z čakier, ktorá predstavuje bránu k energetickej, duchovnej a spirituálnej úrovni, je bránou k múdrosti. Nachádza sa vo výške hrtana a jej farba je modrá.

Je centrom ľudskej vyjadrovacej schopnosti, a tým jeho reči, mimiky a telesného držania, komunikácie a inšpirácie. Pomocou hormónov štítnej žľazy riadi náš temperament, naše emócie a väčšinu našich psychických vlastností.

Na telesnej úrovni súvisí piata čakra s produkciou hormónov vyvažujúcich štítnu žľazu.

Harmonická čakra je prejavom umeleckého a rečníckeho nadania, túžbou po meditácii a hľadania spirituálneho učenia.

Kvôli nedostatku energie v tejto čakre sa môžeme cítiť ustrašenými, ostýchavými, manipulatívnymi a môžeme sa báť sexu.

Bloky v krčnej čakre sa často prejavujú chrapotom. Máme problém sa vyjadriť jasne, aby nedošlo k nedorozumeniu. Sme tichí, samotárski a náš hlas znie zastreto, zajakávame sa. Pripojíme sa radšej k všeobecnému názoru, nezaujmeme svoj postoj a dôvera v naše schopnosti je otrasená, nedôverujeme svojej intuícii.

Nadmerná energia sa prejaví arogantnosťou, dominantným charakterom, ktorý uznáva len svoju pravdu, klebetením, či sklonom k sústavnému diskutovaniu.

Na telesnej úrovni sa bloky prejavia plytkým dýchaním, nedostatočnou funkciou štítnej žľazy.

Je viacero spôsobov ako aktivizovať, či vyvážiť energiu piatej čakry. Jednou z mnohých je pôsobiť na krčnú čakru polarizovaným, polychromatickým, nekoherentným, nízko energetickým svetlom BIOPTRON pri použití skleneného filtra modrej farby.