4. čakra

srdcová - Anáhata

štvrtá čakra zelená čakra
Farba: zelená
Živel: vzduch
Endokrinná žľaza: thymus - detská žľaza

Štvrtá čakra pulzuje uprostred hrudníka. Väčšinou má zelenú farbu, ale keď je v harmonickom stave, sú v nej primiešané ružové a zlaté odtiene.

Na telesnej úrovni riadi činnosť srdca, rytmus dýchania, čo znamená, že nepretržite zásobuje naše telo a všetky jeho bunky " potravou " - krvou, kyslíkom, živinami. Ale aj naše pľúca a náš imunitný systém pracujú nepretržito. Všetky funkcie štvrtej čakry pracujú v prospech celku.

Na duchovnej úrovni sa jej funkcie prejavia v schopnosti vcítiť sa a súcitiť, pokore, milosrdenstve, štedrosti, oddanosti, sme pripravení pomáhať druhým. Keď dokážeme bez podmienok prežívať všetky tieto vlastnosti, ktoré tvoria základ lásky, srdcová čakra zosilnie natoľko, že sa otvorí, a až vtedy sa rozprúdi naším telom liečivá energie univerzálnej životnej sily - všeobjímajúca láska.

Harmónia a vyrovnané energie v štvrtej čakre ukazujú citový, vyrovnaný, k pomoci ochotný charakter. Je bránou do duše, sídlom našich najhlbších citov, vyžaruje vrúcnosť, srdečnosť.

Disharmónia štvrtej čakry sa prejavuje zosilnenou odmietavosťou k tomu, aby sme sa otvorili, prijímali a vnímali či už formou citov a nežností, alebo formou pomoci, darov či iných materiálnych vecí.

Nadbytok energie sa prejavuje zosilnenou kritickosťou, vlastníckymi nárokmi, náladovosťou, depresívnymi náladami, alebo tiež vnútorným chladom a bezcitnosťou.

Znížená funkcia čakry sa prejaví závislosťou na láske, stálym strachom z odmietnutia. Človek by síce lásku rád dával, ale má strach zo sklamania a radšej sa obklopí pancierom odmietavého stanoviska.

Bloky, vyjadrené egoistickou, utláčajúcou láskou, ktorá kladie podmienky, požiadavky a nároky sa v tele prejavia srdcovými problémami, poruchami prekrvenia, pľúcnymi chorobami, slabou imunitou.

Je viacero spôsobov ako aktivizovať, či vyvážiť energiu štvrtej čakry. Jednou z mnohých je pôsobiť na srdcovú čakru polarizovaným, polychromatickým, nekoherentným, nízko energetickým svetlom BIOPTRON pri použití skleneného filtra zelenej farby.