2. čakra

sakrálna, krížová, sexuálna - Svádhištána

druhá čakra oranžová čakra
Farba: oranžová
Živel: voda
Endokrinná žľaza: nadobličky

Sexuálna čakra sídli v podbrušku a pulzuje medzi bedrovými jamkami. Hlavná funkcia svádhištány je spojená s vylučovaním, preto ju nazývajú aj čakrou vylučovacou. Prislúcha jej farba oranžová.

Pri nedostatočnej funkcii, ale i nadmernej, sa prejavujú nesprávnym vylučovacím procesom, čo spôsobuje otravu organizmu hromadiacimi sa toxickými látkami, ktoré môžu spôsobiť problémy v ktorejkoľvek oblasti ľudského života.

Vďaka druhej čakre sa učíme zaujať v živote stanovisko a zvládnuť vlastnú minulosť správnym rozlišovaním, štedrosťou, zhovievavosťou. Vyvíjame si cit pre rozoznanie dobra a zla, čistoty a skazenosti, učíme sa odpúšťať.

Na telesnej úrovni riadi druhá čakra hospodárenie s kyselinami a zásadami v našom tele, všetky chemické reakcie, detoxikácie, rozklad a rozpúšťanie a riadi všetky vylučovacie procesy - vylučovanie prostredníctvom črevného a močového ústrojenstva, prostredníctvom vylučovacej funkcie pokožky, vylučovanie hormónov a v neposlednom rade je ňou riadený pôrod aj orgazmus.

Ak je čakra harmonická a vyvážená, náš život prirodzene splýva s prúdom života, prejavujeme otvorené a čisté city k ľudom, k opačnému pohlaviu, ktorá nás privádza k láske a ktorú dávame i prijímame.

Ak je čakra v disharmónii a prejaví sa nekľudom, popudlivosťou, uštvanosťou, strachom, fóbiou, nedostatkom síl a stresom, jej pôvod môže byť v našom detstve, keď sa prebúdzala a formovala naša sexualita, keď bola potláčaná naša zmyselnosť. Nedostatok nežnosti a telesnej blízkosti u našich vzorov - rodičov, prílišné ochranárstvo, žiarlivosť, hnev a neschopnosť prijímať lásku zablokuje v puberte vzbĺknutú sexuálnu energiu a vyvolá emocionálny a sexuálny chlad.

Vo fyzickom tele potom nastávajú problémy v bedrových kĺboch, krížovej kosti, v bedrových a hrudných stavcoch, pokožke, sliznici, obličkách a močovodoch, hrubom čreve, vaječníkoch a maternici u žien a prostate u mužov.

Je viacero spôsobov ako aktivizovať, či vyvážiť energiu sexuálnej čakry. Jednou z mnohých je pôsobiť na sexuálnu čakru polarizovaným, polychromatickým, nekoherentným, nízko energetickým svetlom BIOPTRON pri použití skleneného filtra oranžovej farby.