1. čakra

základná, koreňová – Múladhára

prvá čakra červená čakra
Farba: červená
Živel: zem
Endokrinná žľaza: pohlavné orgány (vaječníky a semenníky)

Centrum koreňovej čakry sa nachádza na spodnom okraji chrbtice, pri kostrči. Je to disk šošovicového tvaru o priemere 6 až 10 cm.

Nasáva energiu zo zeme a je zvláštna tým, že prostredníctvom energetického kanála pozdĺž chrbtice je spojená s temennou čakrou a je zároveň zdrojom životnej sily pre tri vyššie čakry.

Hlavnou funkciou múladháry je " uzemnenie " alebo zakorenenie a reprezentuje našu vôľu. Spája nás s fyzickým svetom. Zem ako živel nám dáva zemitú pevnosť a pevnú pôdu pod nohami, ovplyvňuje budovanie života, materiálne zabezpečenie a zachovanie vlastného druhu - založenie rodiny a sexualitu.

Prejavuje sa v stabilite, prežití, opore, bezpečnosti, pokoji a nepokoji, schopnosti nájsť svoje miesto v živote.

Na telesnej úrovni oživuje naše nohy a zaisťuje energiu pre všetky kosti, svalstvo, šľachy a úpony a slúži k ich stavbe a udržiavaní. Okrem toho aktivizujú pohlavné orgány a u muža aj rozmnožovaciu silu.

Ak je čakra vyvážená, harmonická prejavuje sa vitalitou, aktivitou, stabilitou, fyzickou silou a má ohnivočervenú farbu.

Ak je čakra nevyvážená, disharmonická, prejaví sa nepokojom, obavami o prežitie. Myseľ a aktivita sa sústreďuje hlavne na materiálne vlastníctvo a istotu, zmyslové pôžitky, neschopnosti sa niečoho vzdať a túžbu všetko si udržať, ale tiež prehnanou žiarlivosťou, chýbajúcim sebavedomím, nedostatočným záujmom o sexualitu a silným egoizmom.

Na telesnej úrovni sa disharmónia prejavuje vo forme nadváhy a zápchy , vysokom krvnom tlaku, problémoch močového ústrojenstva, vznikom hemoroidov, či problémoch dolných končatín. Blokády v čakre sa často prejavujú v zmenšenej regeneračnej schopnosti, alebo ako problémy kostí, zubov, chrbtice, či problémy s hrubým črevom a konečníkom.

Je viacero spôsobov ako aktivizovať, či vyvážiť energiu koreňovej čakry. Jedným z mnohých je pôsobiť na koreňovú čakru polarizovaným, polychromatickým, nekoherentným, nízko energetickým svetlom BIOPTRON pri použití skleneného filtra červenej farby.